Satılık Konut (187)
Kiralık Konut (103)
Satılık İşyeri (18)
Kiralık İşyeri (7)
Arsa

 
Konut Almak Için En Uygun Dönem Bu Zaman

Konut fiyatlari su anda dip seviyede bulundugu ve konut almak isteyenlerin bu ortamdan faydalanmasi gerekirtigi belirtiliyor

MÜSIAD Insaat ve Yapi Malzemeleri Sektör Kurulu toplantisinda bir konusma yapan MÜSIAD Genel Baskan Yardimcisi Yusuf Cevahir, insaat malzemeleri fiyatlarindaki hizli artisa dikkat çekerek, kamu müteahhitlerinin zararlarinin telafisinin halen saglanamadigini söyledi. Cevahir, burada yapilmasi gerekenin, fiyat artislarinin oldugu dönemde müteahhitlerin ihalelerinde kullandiklari malzemelerin faturalarini ibraz ederek aradaki fiyat farkini almalari oldugunu ifade etti. Emlak piyasasindaki durgunluga da deginen Cevahir, faizlerin düsürülmesinin insaat sektörüne bir can suyu olacagini söyledi.

MÜSIAD Insaat ve Yapi Malzemeleri Sektör Kurulu Baskani Zeki Kaldirim da mevcut sartlarda Türkiye de hala ciddi anlamda saglikli konut açigi bulundugunu belirterek, her geçen gün ihtiyacin arttigina isaret etti. Gelecek endisesi ve borçlanma korkusunun had safhada olmasinin toplumu tedbirli olmaya sevk ettigini dile getiren Kaldirim, ekonomik istikrar ve borçlanma oraninin düsürülmesinin insaat sektörüne bir düzenli seyir verecegini anlatti.

Konut fiyatlari dip seviyede

Kredi faiz oranlarinin bir an önce düsürülmesi gerektigini ifade eden Kaldirim, "Bugünkü duruma baktigimizda demir fiyatlarinin düsmesinden sonra konut fiyatlarinin artmayacagi ihtimali çok yüksektir. Konut almak isteyen vatandaslarimizin bu ortamdan faydalanmasi gerekir. Çünkü konut fiyatlari su anda dip seviyededir" diye konustu. Kaldirim, yükselen demir fiyatlarindan dolayi sikinti çeken kamu müteahhit firmalarinin zararlarinin telafisine yönelik çikarilan kanunun bir an önce hayata geçirilmesini talep ettiklerini söyledi.

Müteahhitlere fiyat farki ödenecek

Kamu Ihale Kurumu (KIK) Baskani Hasan Gül, müteahhitlere ödenecek fiyat farkina iliskin hazirlanan fiyat farki kararnamesi taslagi hakkinda bilgi verdi. Taslagin Maliye Bakanligi na yollandigini belirten Gül, Ulastirma Bakanligi nin da konu hakkinda bilgilendirilmesinin ardindan kararnamenin önümüzdeki hafta çikmasini umduklarini bildirdi.

Kararnamenin 31 Mayis 2008 den önce ihalesi gerçeklestirilen isleri kapsayacagini ve 1 Ocak 2008 den sonra yapilan ve yapilacak yapim islerine yönelik ödenecegini belirten Gül, hangi kalemlerde ödeme yapilacaginin tespiti için öncelikle beklenmeyen fiyat artisi tanimi yaptiklarini anlatti.

Istanbul daki binalarin yüzde 85 i ruhsatsiz

Bayindirlik ve Iskan Bakanligi Müstesari Sabri Özkan Erbakan ise yapi sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerinden biri oldugunu, yogun is gücü yarattigini söyledi.

Bakanlik olarak yapi malzemeleri konusunda ciddi bir çalisma içine girdiklerini anlatan Erbakan, AB ye uyumlastirmanin faydasini gördüklerini ifade etti. Türkiye nin yapi stokundaki sorunlara deginen Erbakan, "Su an Istanbul daki binalarin yüzde 85 i ruhsatsiz. Üzerinde önemle durdugumuz konu bu" dedi.

Herkes dogustan müteahhit
Türkiye nin deprem kusaginda bir ülke oldugunu hatirlatan Erbakan, insanlari depremlerin degil, kendi yaptiklari binalarin öldürdügünü anlatti. Bundan sonra nasil saglam yapi yapabilecekleri konusunda çalismalari gerektigini dile getiren Erbakan, yapi denetimiyle binalarda bir miktar iyilesme olduguna dikkat çekti. Sigortaciligi bu isin içine sokmaya çalistiklarini ifade eden Erbakan, "Ancak basarili olamadik. Neden dedik? Binalara güvenmiyoruz, müteahhit kim? dediler" seklinde konustu. "Dogustan herkesin müteahhit oldugunu" dile getiren Erbakan, "Biz kamu müteahhitlerini taniyoruz. Müteahhitlerin yüzde 95 i ise özel müteahhit. Onlari tanimiyoruz. Sertifikasyon olayinin mutlaka gelmesi lazim.  Abi ne olsa yaparim durumuna nokta koymanin zamani geldi. Bütün müteahhitlere is var Türkiye de" diye konustu.

 
 
Tel: 0212 322 45 65 pbx Faks: 0212 322 45 68
GSM: 0533 926 79 87     E-mail: info@morhills.com
Istanbul Caddesi Gökmahal Ofis Blok No:28 Kat:2 Daire:9 Göktürk Beldesi - Kemerburgaz - Eyüp / Istanbul