Satılık Konut (187)
Kiralık Konut (103)
Satılık İşyeri (18)
Kiralık İşyeri (7)
Arsa

 
Korsan Emlakçiya Dikkat

Didim Emlakçilar Odasi Baskani Osman Coskun, Didim de korsan emlakçilarin sayisinin yasal çalisan emlakçilardan iki kat fazla oldugunu belirterek, sahte belgelerle tapu düzenleyen korsan emlakçilarin çok sayida yerli ve yabanci vatandasi magdur ettigini söyledi

Yabancilara mülk satisinin 2003 yilinda yeniden düzenlenmesinin ardindan Türkiye de mülk edinmek isteyen çok sayida Ingiliz vatandasinin tercihi olan Aydin in Didim ilçesinde Ingilizlerin gösterdigi yogun ilgi, beraberinde ilçede emlak ve insaat sektörünü de hareketlendirdi.

Didim de bes yil içinde yaklasik dört kat büyüyen emlak ve insaat sektörünün, çarpik kentlesme, denetimsizlik ve rant gibi bazi sorunlari beraberinde getirdigini belirten, Didim Emlakçilar Odasi Baskani Coskun, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Didim de son yillarda emlak sektöründe yasanan hareketliligin ilçedeki emlakçi sayisini artirdigini söyledi. Ilçede 680 i Emlakçilar Odasina kayitli olmak üzere yaklasik 2 bin kisinin emlak isiyle ugrastigini anlatan Coskun, rantin ve kazancin büyük olmasinin Didim de emlak sektörünü her geçen gün büyüttügünü ifade eti.

Coskun, "Sektördeki ranti gören herkes emlakçilik yapmaya basladi. Örnegin, barda çalisan garson, turist rehberleri ve emekli bile emlakçi oldu. Hiçbir kurumsal yapiya sahip olmadiklari için yaptiklari is karsiliginda vergi ödemeyen bu kisiler, sektörde kayit disiliga ve kuralsizliga yol açti" dedi. Emlak sektöründe kayit disi çalisanlara korsan emlakçi ya da ayakçi denildigini aktaran Coskun, söyle devam etti:

"Bir telefon ve bir otomobil ile islerini yürüten bu kisiler alici ile satici arasinda ciddi anlasmazliklara yol açiyor. Kimi zaman sahte belgelerle tapu düzenleyen korsan emlakçilar çok sayida vatandasi magdur edip, haksiz kazanç sagliyor. Ingiliz vatandaslarini, tapu dairesine gitmeden yaptiklari sahte satislarla dolandiran bu kisiler, kendilerine tepki gösteren magdur vatandaslari ise tehdit ederek sindiriyorlar. Tüm bunlardan dolayi da Didim de vergisini düzenli veren, isini dogru yapan emlakçilara olan güven kayboluyor."

Kendilerinin her satistan yüzde 3 yasal komisyon almalarina karsin, korsan emlakçilarin komisyon oranlarini daha yüksek seviyelerde tutugunu ifade eden Coskun, bir ev satan korsan emlakçilarin kimi zaman 10 ev satan yasal emlakçilardan daha çok kazandigini söyledi.

Ingiliz emlakçi vergi rekortmeni

Didim deki emlak gelirlerinin yüzde 60 inin yüksek komisyon oranlari nedeniyle korsan emlakçilarin elinde oldugunu aktaran Coskun, "Sektörün bu kadar karli olmasi burada yasayan Ingilizleri de cezbetti. Türklerle yaptiklari ortakliklar sayesinde çok sayida Ingiliz vatandasi burada emlakçilik yapmaya basladi. Bugün yaklasik 50 Ingiliz in emlakçilik yaptigi Didim de, 2005 yilinda en fazla gelir vergisini emlakçilik yapan bir Ingiliz in vermesi de rantin boyutunun anlasilmasi açisindan dikkat çekici" diye konustu.

Odaya kayit zorunlulugu

Emlak sektöründeki kayit disiligin önüne geçmek ve sektöre belli bir standart getirme için çalisma içinde olduklarini aktaran Coskun, kimsenin emlakçilik yapmasina karsi olmadiklarini, yasal sorumluluklarini yerine getirmek ve vergisini vermek kosuluyla herkesin emlakçilik yapabilecegini söyledi. Didim Belediye Meclisinin haziran ayi toplantisinda ilçedeki bütün emlakçilara, emlakçilar odasina baglanma zorunlulugu getirildigini bildiren Coskun, söz konusu zorunlulukla birlikte Didim de emlak sektöründe kurumsallasmanin ve bir standardin olusmasinin beklendigini ifade etti.

Kayit disiliga karsi Alo 189

Aydin Vergi Dairesi Baskani Mesut Yilmaz da, mesailerinin büyük bir bölümünü kayit disinin önlenmesine ayirdiklarini belirterek, Didim de emlak sektöründe yasanan kayit disiligin önemli bir sorun oldugunu söyledi.

Kayit disiligin her yerde oldugu gibi Didim de de vatandaslarin duyarli davranislari ile önlenebilecegini ifade eden Yilmaz, "Didim de konut sahibi olan Ingilizler, evlerini pansiyon gibi isleterek haksiz kazanç sagliyorlar. Bu isi Ingiltere den idare ettikleri için de bizim bunu saptamamiz oldukça zor. Didim de yasayan vatandaslar, emlak sektörü basa olmak üzere her türlü kayit disiligi Alo 189 u arayarak bize bildirebilirler. Çünkü, kayit disinin önlenmesinin en önemli ayagi duyarli vatandaslar" diye konustu.

 
 
Tel: 0212 322 45 65 pbx Faks: 0212 322 45 68
GSM: 0533 926 79 87     E-mail: info@morhills.com
Istanbul Caddesi Gökmahal Ofis Blok No:28 Kat:2 Daire:9 Göktürk Beldesi - Kemerburgaz - Eyüp / Istanbul