Satılık Konut (187)
Kiralık Konut (103)
Satılık İşyeri (18)
Kiralık İşyeri (7)
Arsa

 
Krize Ragmen Yabancilar Türkiye'de Emlak Aliyor

Yükselen ekonomilere yönelik emlak yatirimlarindaki hizli büyüme dikkat çekiyor.

Financial Times Gazetesi, emlak alim satim islemlerinin gelismis ülkelerde yüzde 54 düserken, yükselen piyasalarda yüzde 43 arttigini belirtti.

Gazete, "Türkiye, yatirimcilarin ilgisini çekti. Gazete, "Yabancilar, geçen yil Türkiye'deki emlaga 3.5 milyar dolari yatirdi" diye yazdi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, dünya emlak piyasasina iliskin uzun haber analizinde gelismis ülkelerde emlak fiyatlarinin çöktügünü kaydetti. Gazete, Real Capital Analytics (RCA) adli arastirma ve danismanlik sirketine dayanarak gelismis ülkelerdeki emlak alim satin islemlerinin bu yilin ilk çeyreginde geçen yilin es dönemine göre yüzde 54 azaldigina dikkat çekti.

Buna karsin RCA'nin, yükselen ekonomilerde emlak islemlerinin ayni sürede yüzde 43 arttigina isaret edildigi analizde ABD ve Avrupa'da önde gelen 50 emeklilik fonunu kapsayan Citigroup arastirmasinin bu fonlarin önümüzdeki 3 yilda emlaga 370 milyar dolar yatirmayi planladiklarini gösterdigini kaydetti.

Ingiliz gazetesi, Çin, Hindistan ve Rusya gibi yükselen piyasalara büyük miktarda paralarin akmaya basladigini belirtirken, Asya'daki emeklilik fonlarinin da yükselen piyasalardaki emlaga önemli yatirimlar yaptiklarina isarete ederek, "Kuveyt Yatirim Kurumu, Istanbul'daki Cevahir alisveris merkezine 750 milyon dolarlik yatirim yapti" diye yazdi.

Morgan Stanley'deki analistlerin önümüzdeki 10 yilda yükselen ekonomilerde bir emlak patlamasini beklediklerini belirten gazete, kalkinmakta olan ülkelerin söz konusu sürede altyapi projeleri için 22 trilyon dolar harcayacaginin düsünüldügünü de kaydetti.

Financial Times, Türkiye ile ilgili olarak da "Türkiye, yatirimcilarin ilgisini çekti. Yabancilar, geçen yil Türkiye'deki emlaga 3.5 milyar dolar tutarinda yatirim yapti" diye yazdi. Gazete, Morgan Stanley'ye dayanarak Türkiye'deki söz konusu yatirimlarin 2006 yilinda ise 2.9 milyar dolar düzeyinde gerçeklestigine isaret ettii.

 
 
Tel: 0212 322 45 65 pbx Faks: 0212 322 45 68
GSM: 0533 926 79 87     E-mail: info@morhills.com
Istanbul Caddesi Gökmahal Ofis Blok No:28 Kat:2 Daire:9 Göktürk Beldesi - Kemerburgaz - Eyüp / Istanbul